Koivakonnu mahe shiitake seeni kasvatame traditsioonilises jaapani stiilis: puhtas looduses puupakkude peal. Lepapuu pakud, mille peal seened kasvavad, on pärit meie eesti raskeveohobustega majandatud Koiva-Mustjõe maastikukaitseala metsadest.

Lisaks maitsele on shiitake seened veel väga tervisesõbralik valik, kuna neil seentel on viirusevastane ja antibiootiline toime ning neid on läbi aastasadade kasutatud erinevate haiguste ravis. Shiitake tugevdab organismi vastupanuvõimet ning aitab kolesteroolitaset kontrolli all hoida.

Seened on aminohappelise koostise ja kergema seeduvuse pärast keha jaoks paremad valguallikad kui liha. Seentes sisalduvad mineraalained aitavad kõikides kehas toimuvates protsessides kaasa.

Shiitake seen (Lentinula edodes) on kõigist ravitoimega seentest kõige enam uuritud. Sellel on antihistamiinne (allergiavastane) toime ning see aitab võidelda kõrge vererõhu, vähi ja kasvajatega. Sellel on teisi seeninfektsioone ja viiruseid tõrjuv toime.

Shiitake sisaldab kaheksat eri tüüpi aminohapet, mis on paremas vahekorras kui piimas munades ja sojas ning see on hea vitamiiniallikas, sisaldades A-, B-grupi ja D-vitamiini ja niatsiini.

Seda on kasutatud loodusliku antibiootikumina, kõrge kolesterooli vastu, maksahaiguste ravis (nagu hepatiit ja tsirroos), üldise immuunsüsteemi toetajana ning diabeedi ravis.

Lisaks eelpool kirjeldatutele on shiitake-seentel ka toitaineline koostis pea ideaalilähedane. Nimelt on need seened väga kvaliteetseks valguallikaks sisaldades kaheksat eri tüüpi aminohapet, mis on meie keha seisukohalt paremas vahekorras, kui näiteks piimas, munas või sojas. Valguliselt koostiselt teeb shiitake isegi lihale ära, kuna ta on kergemini seeditav. Seentes sisalduvad mineraalained aitavad kõiki meie kehas toimuvaid protsesse toetada.

Vitamiinidest sisaldavad shiitake-seened A- ja B-grupi vitamiine ning D-vitamiini. Seeni on kasutatud nii diabeedi ennetuses ja ravis aga ka lihtsalt immuunsüsteemi toetava abivahendina.

- Tuuli Mathisen, tuuliretseptid.ee