Keskkonnasäästlik
TARK LAUT muudab lihaveisekasvatuse keskkonnasäästlikumaks tänu suurenenud tootlikkusele – optimaalse õhuringluse ja temperatuuriga mikrokliimas kasvanud veise produtseeritud iga kilogrammi metaani kohta toodetakse rohkem kilosid veiseliha. Õhukindel hoone on valmis integreerima kulutõhusaid nutikaid tuleviku ventilatsiooni erilahendusi, mis vähendaks hoonest väljuvaid kasvuhoonegaase.
Ökonoomne
TARK LAUT on energiatõhus ja kasutab päikeseenergia maksimaalselt ära: talvel hoiab 500 m2 hoone loomad plusskraadidel, söödetud, joodetud ja valgustatud, kulutades selleks vaid 700 kWh võrguenergiat (u 70 €/k); suvel kuivatab 100 000 heina 48 tunniga, kulutades selleks 200 kWh võrguenergiat (u 20 €/öp). Optimeerides tootmisprotsesse, on võimalik kogu ehitises vajaminev elektri- ja soojusenergia toota autonoomselt.
Värske õhk
TARK LAUT hoones on õhk alati värske – nutikas soojustagastusega ventilatsioonisüsteem tagab talvel lihaveiste pidamiseks parima mikrokliima ning suvel võimaldab hoonesse puhuda üle 100 000 m3/h õhku, sealhulgas Eesti tihti heitlikes ilmastikuoludes peaaegu täielikult passiivenergia abil.
Teaduspõhine
Uuendusliku TARK LAUT hoone ehitustehniline lahendus on valminud Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi IMS (Intelligent Materials and Systems) tippteadlaste laboris jätkusuutlikku põllumajandust edendava Koivakonnu mahefarmi eestvedamisel.
Valgusküllane
Optimeeritud välisgeomeetria ja kattekihiga TARK LAUT suurendab talvel loomade heaolu, tagades laudaelanikele külluslikult päevavalgust, ning suvel püüab hoone kuni 80% päikesekiirgusest ehk 850 W/m2, mis võimaldab farmeril luua endale tulusa lisasissetulekuallika, kasutades hoonet suure lisandväärtusega kõrvalsaaduste kasvatamiseks või kuiva heina tootmiseks.
Termoreguleeritud
Termoreguleeritud hoones on võimalik tõsta temperatuur üle 60 °C, mis peale lihaveiste metaboliseeruva energia kasutuse optimeerimise võimaldab laudas tekkivat sõnnikut käidelda uudsel viisil ning pärast lauda tühjendamist steriliseerida hoone kõrge temperatuuri ja UV-kiirguse koosmõjul, mis tapab tõhusalt hoones ohtlikud patogeenid.
TARK LAUT projekt
TARK LAUT on Tartu Ülikooli tehnoloogianistituudi IMS (Intelligent Materials and Systems) labori ja Koivakonnu mahe lihaveisefarmi koostööprojekt, mille käigus loodi innovatiivne taastuvenergial töötav energiatõhus termo-reguleeritud veiselauda kontseptsioon-lahendus.
Projekti eesmärk oli lihaveiste (eelkõige võõrutatud noorloomade) talviste pidamistingimuste parendamine uuendusliku lauda kontseptsioon-lahendusega, et suurendada lihaveisekasvatajate majandustegevuse tulemuslikkust, konkurentsivõimet ja rentaablust läbi suurenenud loomade talvise juurdekasvu ning seeläbi muuta lihaveisekasvatust keskkondlikult efektiivsemaks läbi suurenenud tootlikuse.
Peamiseks lahendatavaks probleemiks oli – kuidas jätkusuutlikult ja majanduslikult tasuvalt loomadele tagada talvisel söötmisperioodil a) optimaalne temperatuur (et loom kulutaks võimalikult vähe söödast saadavat energiat oma kehatemperatuuri reguleerimisele), b) võimalikult palju päikesevalgust (et loomadel ei tekiks nahahaiguseid ja ainevahetushäireid), c) efektiivne õhuringlus (et välistada laudas kondensatsiooni teke ja niiske keskkond loomadele, mis soodustab haigustekitajate levikut) ja d) farmitöölistele laudas head töötamistingimused (suurendades allapanu vahetamise ja loomade käsitlemise ning nende toitmise / jootmise mugavust).
Projekti jooksul kombineeriti erinevaid energiatõhusaid ja ressursisäästlikke arhitekti- ja insenerilahendusi nutikate rohetehnoloogia ning mehhatrooniliste lahendustega leidmaks parim ehitus-tehniline lahendus projekti eesmärgi saavutamiseks sh koostati erinevaid analüüse, simulatsioone, arvutuslikke mudeleid ning viidi läbi katseid. V äljatöötatud lahendusi retsenseerisid ja konsulteerisid projekti jooksul mitmed Eesti erinevate ülikoolide teadlased ja valdkonna spetsialistid.
Loodud kontseptsioon-lahendus TARK LAUT on lihaveiste pidamiseks optimaalse mikrokliimaga ehitus-tehniline lahendus, mis suurendab loomade heaolu päevavalguse parema kasutamisega, muudab allapanu vahetamise / sõnnikukäitlemise mugavaks nii loomadele kui loomapidajatele ning suurendab loomade metaboliseeruva energia kasutuse efektiivsust läbi optimaalse temperatuuri ning õhuringluse. Hoone kasutab maksimaalselt ära päikeseenergiat ning aastaringne sisetemperatuur plusskraadides on tagatud minimaalse lisaküttevajadusega. Kontseptsioon-lahendus võimaldab veisekasvatajatel kasutada hoonet suvel kõrge lisandväärtusega kõrvalsaaduste kasvatamiseks või kuiva heina tootmiseks, mis võimaldab tekitada loomakasvatusfarmides lisasissetulekuallika.